2017 - 20th Ace Awards Winners

2017 Lifetime Achievement Award

Les Dempsey
Proudly Sponsored By: Hostplus

Solo Piano/Vocalist

Winner: Di Solomon
  • Franky Valentyn
  • Ian Blakeney
  • John Watson
  • Noel Macdonald
  • Tina Petroni
Proudly Sponsored By: Club Managers Association Australia

Solo Guitar/Vocalist

Winner: Chris Connolly
  • Darren Johnstone
  • Fallon
  • Franky Valentyn
  • Paul Fisher
  • Ron Ashton
Proudly Sponsored By: Club Plus

Duo/Trio

Winner: Williams Brothers
  • Chris Drummond Duo
  • Just Jammin
  • Showpony
  • Take Two
  • Time Machine
Proudly Sponsored By: Gopher Graphics

Covers Band

Winner: The Frocks
  • Akinga
  • Jellybean Jam
  • Kamis
  • Mesa Groove
  • Shy Guys
Proudly Sponsored By: St Marys Rugby League Club

Country Performer

Winner: The McClymonts
  • Beccy Cole
  • Dwayne Elix
  • Melinda Schneider
  • Troy Cassar-Daley
  • Wayne Horsburgh
Proudly Sponsored By: Lion

Compere

Winner: Neil Hanson
  • Bobby Bradford
  • Elizabeth Star
  • Geoff Jones
  • Terry Mac
  • Tony Hogan
Proudly Sponsored By: Campbelltown Catholic Club

Technical Support

Winner: Burwood RSL
  • Blacktown Workers
  • Cabra Vale Diggers
  • Canterbury Hurlstone Park RSL
  • Liverpool Catholic Club
  • The Juniors
Proudly Sponsored By: Resolution X

Children's Show

Winner: The Wiggles
  • Brendan Mon Tanner
  • Franky Valentyn
  • Hi 5
  • Lah-Lah
  • The Party Bears
Proudly Sponsored By: St Johns Park Bowling Club

Accompanying Band

Winner: Joseph Macri Band
  • Dave Hallard Band
  • Funky Doo Dahs
  • Graeme Fisher All Stars
  • Liverpool Catholic Club Band
  • Patchwork
Proudly Sponsored By: ClubsNSW

Showband

Winner: Shy Guys
  • Akinga
  • Jellybean Jam
  • Kamis
  • Neon Nights
  • Salsa Kingz
Proudly Sponsored By: TAB

Rising Star

Winner: Platinum Harmony
  • Alex Blandino
  • Claudia Rose Hackney
  • Daniel Tambasco
  • Fasika Ayallew
  • Michelle Mutyora
Proudly Sponsored By: Cabra-Vale Diggers

Sight Act

Winner: Darren Carr
  • Brendan Mon Tanner
  • Jonas Jost
  • Peter Powers
  • Phil Cass
  • Rick Allison
Proudly Sponsored By: Wild Oats

Vocal Group

Winner: Audio Vixen
  • Franki Valli & The Four Seasons/ Beach Boys Show
  • Platinum Harmony
  • Robertson Brothers
  • Showpony
  • Williams Brothers
Proudly Sponsored By: Club Liverpool

Original Music Performer

Winner: Daryl Braithwaite
  • Doug Parkinson
  • Glenn Shorrock
  • Jimmy Barnes
  • Ross Wilson
  • Russell Morris
Proudly Sponsored By: Asahi

Original Music Group

Winner: 1927
  • Dragon
  • Mental As Anything
  • The Radiators
  • Thirsty Merc
  • Urban Stone
Proudly Sponsored By: Twin Towns

Instrumental Performer

Winner: Joey Fimmano
  • Amber Jade
  • Danny Elliott
  • Ian Cooper
  • Paul Cincotta
  • Vov Dylan
Proudly Sponsored By: Max

Versatile Performer

Winner: Danny Elliott
  • Amber Jade
  • Davin Griffiths-Jones
  • Franky Valentyn,
  • Joey Fimmano
  • Paul Cincotta
Proudly Sponsored By: Petersham RSL Club

Dance Production

Winner: Burlesque Spectacular
  • A Touch of Paris
  • Best Disco in Town
  • Decadance
  • Global Fantasy
  • Grease Fever
The Juniors Kingsford

Production Show

Winner: Drags to Bitches
  • Can't Stop the Music
  • Celtic Beat
  • Music of the Night
  • Priscilla to Moulin Rouge
  • Side by Side - Olivia & Peter Allen
Proudly Sponsored By: Bankstown Sports

Tribute Show

Winner: Desperado
  • Fabba
  • Forever Diamond
  • Hot August Night
  • Roy Orbison Reborne (Dean Bourne)
  • The Beatnix
Proudly Sponsored By: Daily Press

Female Vocal

Winner: Monique Montez
  • Belinda Adams
  • Karen Beckett
  • Lisa Crouch
  • Melinda Schneider
  • Nikki Bennett
Proudly Sponsored By: Ettalong Diggers

Male Vocal

Winner: Mark Vincent
  • Daniel Tambasco
  • Darren Williams
  • Fallon
  • Stephen Fisher-King
  • Tony Pantano
Proudly Sponsored By: Daily Press

Venue Award for Excellence & Commitment to Entertainment - Small / Medium

Winner: Coffs C-ex
  • Mulwala Water Ski Club
  • Ettalong Diggers
Proudly Sponsored By: News Local

Venue Award for Excellence & Commitment to Entertainment - Large

Winner: Revesby Workers
  • Twin Towns
  • Blacktown Workers
Proudly Sponsored By: News Local

Club Performer of the Year

Winner: Mark Vincent
  • Darren Carr
  • Lisa Crouch
  • Melinda Schneider
  • Monique Montez
  • Tony Pantano

Proudly Sponsored By: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club

The Awards
Join Our Mailing List

© 2019 ACE Awards, All Rights Reserved