Winners

Winners at the 21st Annual ACE Awards Show

2018 Lifetime Achievement Award
Carlotta

Solo Piano/Vocalist

Winner: Franky Valentyn
  • Di Solomon
  • Franky Valentyn
  • Ian Blakeney
  • John Watson
  • Noel Macdonald
  • Tina Petroni
Proudly Sponsored By: Club Managers Association Australia

Solo Guitar/Vocalist

Winner: Chris Connolly
  • Chris Connolly 
  • Fallon 
  • Franky Valentyn
  • Josh Everton 
  • Rachael Fahim 
  • Ron Ashton 
Proudly Sponsored By: Club Plus

Duo/Trio

Winner: Williams Brothers
  • Gibbo & Co 
  • Jo Karas Duo 
  • Just Jammin'
  • ShowPony 
  • Take Two 
  • Williams Brothers 
Proudly Sponsored By: Penrith Panthers

Covers Band

Winner: The Frocks
  • Akinga 
  • Jellybean Jam 
  • Kamis 
  • Mesa Groove 
  • The Frocks
  • Uptown Funk 
Proudly Sponsored By: St Marys Rugby League Club

Country Performer

Winner: The McClymonts
  • Beccy Cole 
  • Gina Jeffreys  
  • Melinda Schneider 
  • The McClymonts 
  • Troy Cassar-Daley
  • Wayne Horsburgh
Proudly Sponsored By: Lion

Compere

Winner: Tony Hogan
  • Bobby Bradford 
  • Chris Castle 
  • Elizabeth Star 
  • Mark Lord 
  • Terry Mac 
  • Tony Hogan
Proudly Sponsored By: Campbelltown Catholic Club

Technical Support

Winner: Hornsby RSL
  • Bankstown Sports 
  • Canterbury Leagues 
  • Club Burwood 
  • Hornsby RSL 
  • The Juniors 
  • Workers Blacktown 
Proudly Sponsored By: Revesby Workers

Children's Show

Winner: The Wiggles
  • Emma & Lachy 
  • Franky Valentyn 
  • Lah-Lah 
  • Playschool
  • The Party Bears 
  • The Wiggles
Proudly Sponsored By: Norths

Accompanying Band

Winner: Joseph Macri Band
  • Dave Hallard Band 
  • Funky Doo Dahs 
  • Graeme Fisher All Stars 
  • Joseph Macri Band 
  • Liverpool Catholic Club Band 
  • Patchwork
Proudly Sponsored By: ClubsNSW

Showband

Winner: Jellybean Jam
  • Akinga 
  • Countdown Explosion 
  • Hogan's Heroes 
  • Jellybean Jam 
  • Salsa Kingz 
  • Shy Guys
Proudly Sponsored By: TAB

Rising Star

Winner: Alex Blandino
  • Alex Blandino 
  • Claudia Rose Hackney 
  • Michelle Mutyora 
  • Sara Mazell 
  • Sophie Dalisay
  • Violeta Bozanic 
Proudly Sponsored By: Cabra-Vale Diggers

Sight Act

Winner: Darren Carr
  • Brendan Mon Tanner 
  • Darren Carr 
  • Jonas Jost 
  • Phil Cass 
  • Rick Allison
  • The Naked Magicians 
Proudly Sponsored By: Treasury Wine Estates

Comedy Act

Winner: Darren Carr
  • Buddy Goode 
  • Darren Carr 
  • George Kapiniaris 
  • Joe Avati 
  • Kevin Bloody Wilson 
  • Paul Martell
Proudly Sponsored By: Club York

Vocal Group

Winner: Robertson Brothers
  • Audio Vixen 
  • Platinum Harmony 
  • Robertson Brothers 
  • ShowPony 
  • The Vallies 
  • Williams Brothers 
Proudly Sponsored By: Club Liverpool

Original Music Performer

Winner: Daryl Braithwaite
  • Brian Cadd 
  • Daryl Braithwaite 
  • Diesel 
  • Doug Parkinson
  • Glenn Shorrock
  • Wendy Matthews 
Proudly Sponsored By: Twin Towns

Original Music Group

Winner: Mental As Anything
  • 1927
  • Dragon 
  • Mental As Anything 
  • Rose Tattoo  
  • Thirsty Merc 
  • Urban Stone
Proudly Sponsored By: Coca Cola

Instrumental Performer

Winner: Joey Fimmano
  • Danny Elliott 
  • Ian Cooper 
  • Joey Fimmano 
  • Paul Cincotta
  • Vov Dylan
Proudly Sponsored By: Max

Versatile Performer

Winner: Franky Valentyn
  • Amber Jade 
  • Chris Gable 
  • Danny Elliott 
  • Franky Valentyn 
  • Joey Fimmano 
  • Paul Cincotta
Proudly Sponsored By: Petersham RSL Club

Dance Production

Winner: Burlesque Spectacular
  • A Touch of Paris 
  • Best Disco in Town 
  • Burlesque Spectacular 
  • Decadance 
  • Grease Fever
  • Manpower 
Proudly Sponsored By: M&Co Design and Print and Amore Marketing

Production Show

Winner: 70's Unplugged
  • 70's Unplugged 
  • Can't Stop the Music 
  • Drags to Bitches 
  • Heroes from Heaven
  • Prada's Priscillas  
  • Music of the Night 
Proudly Sponsored By: Bankstown Sports

Tribute Show

Winner: Abbalanche
  • Abbalanche 
  • Beatle Magic 
  • Bohemian Rhapsody 
  • Desperado 
  • Forever Diamond 
  • The Vallies
Proudly Sponsored By: Blacktown Workers

Female Vocal

Winner: Monique Montez
  • Alex Blandino 
  • Grace Rizzo 
  • Lisa Crouch 
  • Monique Montez
  • Nikki Bennett 
  • Ria Pirrelli 
Proudly Sponsored By: Ettalong Diggers

Male Vocal

Winner: Mark Vincent
  • Daniel Tambasco 
  • Darren Williams 
  • Mark Vincent
  • Michael Montgomery 
  • Stephen Fisher-King 
  • Tony Pantano
Proudly Sponsored By: Daily Press

Venue Award for Excellence & Commitment to Entertainment - Small / Medium

Winner: Norths
  • Mulwala Water Ski Club
  • Ettalong Diggers
  • Stockton Bowling Club
  • C.ex Coffs
Proudly Sponsored By: News Local

Venue Award for Excellence & Commitment to Entertainment

Winner: Revesby Workers
  • Blacktown Workers
  • Cabra-Vale Diggers
  • Hornsby RSL
  • Wenty Leagues
  • Proudly Sponsored By: News Local

Club Performer of the Year

Winner: Robertson Brothers
  • Franky Valentyn
  • Lisa Crouch
  • Mark Vincent
  • Monique Montez
  • Tony Panatno
The Awards
Join Our Mailing List

© 2019 ACE Awards, All Rights Reserved