Finalists

 

news header

Congratulations to all 20th Annual ACE Awards Nominees!

Winners will be announced at the Gala Awards Ceremony to be held at Bankstown Sports (Grand Ballroom) on Tuesday 17 April 2018.

Nominees for each category are as follows:

Solo Piano/Vocalist
Di Solomon
Franky Valentyn
Ian Blakeney
John Watson
Noel Macdonald
Tina Petroni

Solo Guitar/Vocalist
Chris Connolly
Darren Johnstone
Fallon
Franky Valentyn
Paul Fisher
Ron Ashton

Duo/Trio
Chris Drummond Duo
Just Jammin
ShowPony
Take Two
Time Machine
Williams Brothers

Covers Band
Akinga
Jellybean Jam
Kamis
Mesa Groove
Shy Guys
The Frocks

Country Performer
Beccy Cole
Dwayne Elix
Melinda Schneider
The McClymonts
Troy Cassar-Daley
Wayne Horsburgh

Compere
Bobby Bradford
Elizabeth Star
Geoff Jones
Neil Hanson
Terry Mac
Tony Hogan

Technical Support
Blacktown Workers
Burwood RSL
Cabra Vale Diggers
Canterbury Hurlstone Park RSL
Liverpool Catholic Club
The Juniors
(please note, the host venue Bankstown Sports cannot be included in nomination process)

Children's Show
Brendan Mon Tanner (Magic Show)
Franky Valentyn
Hi 5
Lah-Lah
The Party Bears
The Wiggles

Accompanying Band
Dave Hallard Band
Funky Doo Dahs
Graeme Fisher All Stars
Joseph Macri Band
Liverpool Catholic Club Band
Patchwork

Showband
Akinga
Jellybean Jam
Kamis
Neon Nights
Salsa Kingz
Shy Guys

Rising Star
Alex Blandino
Claudia Rose Hackney
Daniel Tambasco
Fasika Ayallew
Michelle Mutyora
Platinum Harmony

Sight Act
Brendan Mon Tanner
Darren Carr
Jonas Jost
Peter Powers
Phil Cass
Rick Allison

Comedy Act
Buddy Goode
Darren Carr
Joe Avati
Keith Scott
Kenny Graham
Paul Martell

Vocal Group
Audio Vixen
Frankie Valli & The Four Seasons / The Beach Boys Show
Platinum Harmony
Robertson Brothers
ShowPony
Williams Brothers  

Original Music Performer
Daryl Braithwaite
Doug Parkinson
Glenn Shorrock
Jimmy Barnes
Ross Wilson
Russell Morris

Original Music Group
1927
Dragon
Mental As Anything
The Radiators
Thirsty Merc
Urban Stone

Instrumental Performer
Amber Jade
Danny Elliott
Ian Cooper
Joey Fimmano
Paul Cincotta
Vov Dylan

Versatile Performer
Amber Jade
Danny Elliott
Davin Griffiths - Jones
Franky Valentyn
Joey Fimmano
Paul Cincotta

Dance Production
A Touch of Paris
Best Disco in Town
Burlesque Spectacular
Decadance
Global Fantasy
Grease Fever

Production Show
Can't Stop the Music
Celtic Beat
Drags to Bitches
Music of the Night
Priscilla to Moulin Rouge
Side by Side - Olivia & Peter Allen

Tribute Show
Desperado
Fabba
Forever Diamond
Hot August Night
Roy Orbison Reborn (Dean Bourne)
The Beatnix

Female Vocal
Belinda Adams
Karen Beckett
Lisa Crouch
Melinda Schneider
Monique Montez
Nikki Bennett

Male Vocal
Daniel Tambasco
Darren Williams
Fallon
Mark Vincent
Stephen Fisher-King
Tony Pantano

Club Performer of the Year
Darren Carr
Lisa Crouch
Mark Vincent
Melinda Schneider
Monique Montez
Tony Pantano

Venue Award for Excellence & Commitment to Entertainment
Small / Medium Size Venue
CEx Coffs
Ettalong Diggers
Mulwala Water Ski Park

Large Size Venue
Revesby Workers Club
Twin Towns
Workers Blacktown